ECFG13 Scientific Program 
 
 
SUNDAY 3rd APRIL 2016

16.00 - 22.00 Registration at National Science and Industry Museum (La Cité des Sciences et de l'Industrie) in La Villette Park, 30 Avenue Corentin Cariou, 75019 Paris

18.00 - 22.00 Opening Mixer and cocktail (Wine and Cheese)
 

MONDAY 4th APRIL 2016                      
Main amphi-theatre Gaston Berger

8.30 - 8.45 Welcome & Opening Remarks (MH Lebrun, F. Martin and C. van Den Hondel)

8.45 - 9.30 Keynote Lecture : R. Kahman (MPI and Marburg University, Germany)
How to colonize a plant: insights from secreted effectors

09.30 - 11.00 Plenary Session 1: Developmental pathways

Chairs: P. Silar (Paris-Diderot University, France) & R. Fischer (KIT, Germany)

09.30 - A. Idnurm (University of Melbourne, Australia). Reflections on fungal evolution based on the analysis of mirror mutants of Sporobolomyces

10.00 - O. Etxebeste (University of the Basque Country, Spain). Hyphal tips control conidiation in Aspergillus nidulans

10.30 - J. Aguirre (UNAM, Mexico). Fungal development and the mechanisms of sensing and responding to ROS

11.00 - 11.30 Coffee Break

11.30 - 13.00 Plenary Session 2: Fungal Biotic Interactions

Chairs: C. Veneault-Fourrey (Lorraine University, France) & M. Rep (Amsterdam University, Netherlands)

11.30 - C. d’Enfert (Pasteur Institute, France). A functional genomic approach to understand Candida albicans colonization of biotic and abiotic surfaces

12.00 - C. Roux (Paul Sabatier University, France). Strategies developed by arbuscular mycorrhizal fungi (Glomeromycota) to manipulate host cells: outcomes, hypotheses and outstanding questions

12.30 - P. Birch (James Hutton Institute, UK). The host targets of Phytophthora effectors: pressure points to promote susceptibility

13.00 - 14.00 Lunch

14.00 - 16.00 Poster session CS1-2 and Coffee Break (15h30)

16.00 - 18.40 Concurrent Sessions

 

CS1: Cell biology and traffic Amphi-theatre Louis Armand Ouest

Chairs: D. Wipf (Bourgogne University, France) & G. Steinberg (Exeter University, UK)

 

16.00 - M. Penalva (CSIC, Madrid, Spain). Golgi exit by maturation of TGN cisternae

16.20 - N. Takeshita (KIT, Germany). Super-resolution microscopy reveals a dynamic picture of cell polarity maintenance during hyphal growth

16.40 - H. Wösten (Utrecht University, Netherlands). Inter-compartmental streaming in Aspergillus

17.00
- E. Perez de Nanclares (University of Basque Country, Spain). Tip-to-nucleus migration of transcription factor FIbB controls conidiation in vegetative hyphae of Aspergillus nidulans

17.20 - W. Tanner (University of Regensburg, Germany). Plasma membrane micro-domains in S. cerevisiae: effect of de-energization on plasma membrane properties

17.40 - S. Roberts (Dartmouth College, USA). Clustered nuclei maintain autonomy and nucleo-cytoplasmic ratio control in a syncytium

18.00 - M. Martin-Urdiroz (University of Exeter, UK). Investigating the role of BAR domain proteins during plant infection by Magnaporthe oryzae

18.20 - E. Oliveira Garcia (Kansas State University, USA). Understanding plant cell effector uptake in rice-Magnaporthe oryzae interactions

CS2: Pathogenesis and symbiosis Main amphi-theatre Gaston Berger

Chairs: J-P. Latge (Pasteur Institute, France) & A. Zuccaro (MPI and University of Cologne, Germany)

16.00 - A. Brown (University of Aberdeen, UK). Environmental adaptation in Candida during colonisation and infection

16.20 - M. Kretschmer (University of Bristish Columbia, Canada). Modulating host carbohydrate metabolism: a silver bullet for impairing Ustilago maydis infection?

16.40 - H. Jin (UC Riverside, USA). Cross-Kingdom RNAi in plant-pathogen interactions

17.00 - M. Nottensteiner (TU Muenchen, Germany and University of Graz, Austria). ROPIP1 of the barley powdery mildew fungus is a retro-element-derived virulence effector targeting barley susceptibility factor RACB

17.20 - C. Veneault-Fourrey (Lorraine University, France). Mutualistic ectomycorrhizal fungi: a delicate line between saprotrophic and biotrophic plant-pathogenic fungi

17.40 - S. Wawra (University of Cologne, Germany). The novel fungal specific beta-glucan binding lectin FGB1 alters susceptibility to cell wall stress and prevents glucan-triggered immunity in plants

18.00 - M. Paoletti (IBGC, CNRS, France). NOD-like receptors (NLR) and non self-recognition in fungi: Podospora / Serratia interactions as a model for fungal innate immune response

18.20 - S. Kind (WWU Münster, Germany). Identification of fungal cytokinin biosynthetic de novo pathway and its relevance for virulence.

 

CS3: Environmental sensing, stress response Amphi-theatre Louis Armand Est

Chairs: P. Simoneau (Angers University, France) & A. Fleissner (Braunschweig University, Germany)

16.00 - I. Kronholm (Jyväskylä University, Finland). Contribution of epigenetic mechanisms to phenotypic plasticity in Neurospora crassa

16.20 - J. Schumacher (WWU Münster, Germany). Transcriptional responses to white light in Botrytis cinerea involve the GATA transcription factors BcWCL1 and BcLTF1 and the MAP kinase BcSAK1

16.40 - A. Brand (University of Aberdeen, UK). Protein complexes involved in hyphal steering in Candida albicans

17.00 - S. Zeilinger (University of Innsbruck, Austria). Host sensing and attack in the myco-parasite Trichoderma atroviride: role of the 7-transmembrane receptor Gpr1 and its putative interactor, a Sur7-family protein

17.20 - A. Di Pietro (University of Cordoba, Spain). A stress response pathway mediates host signal sensing in Fusarium oxysporum

17.40
- M. Schumann (TU Braunschweig, Germany). SIP-1 is essential for anastomosis formation in Neurospora crassa by promoting cell fusion competence

18.00 - M. Künzler (ETH Zürich, Switzerland). The defence response of Coprinopsis cinerea against fungivorous nematodes reveals differentiation and communication among vegetative hyphae

18.20 - J. Bormann (University of Hamburg, Germany). A novel virus response gene determines fitness in the cereal pathogen Fusarium graminearum

________________________________________


TUESDAY 5th APRIL 2016

Main amphi-theatre Gaston Berger

8.45 - 9.30 Keynote Lecture. B. Dujon (Pasteur Institute, France)
Inside the genomes of yeasts
 

09.30 - 11.00 Plenary Session 3: Changing landscapes of fungal genetics and genomics

Chairs: C. D’enfert (Pasteur Institute, France) & N. Talbot (Exeter University, UK)

09.30 - J. Stajich (UC Riverside, USA). Genome evolution in early diverging fungi from the 1000 fungal genomes perspective

10.00 - G. Janbon (Pasteur Institute, France). Introns in Cryptococcus neoformans

10.30 - J. Taylor (UC Berkeley, USA). Evolution and ecology meet development: Harnessing natural variation to inform studies of molecular function


11.00 - 11.30 Coffee Break
 

11.30 - 13.00 Plenary Session 4: Evolutionary genomics

Chairs: T. Giraud (Paris-Saclay University, France) & J. Spatafora (Oregon State University, USA)

11.30 - A. Branca (Paris-Saclay University, France). The adaptive genomic toolbox of Penicillium molds: insights from between and within species comparisons

12.00 - E. Stukenbrock (MPI and Kiel University, Germany). Genome-wide recombination landscapes and adaptation in fungal plant pathogens

12.30
- H. Johannesson (Uppsala University, Sweden). Genomic conflict as a motor for evolutionary change: insights from the fungal spore killers

13.00 - 14.00
Lunch
Workshop Fungal genomics and bioinformatics resources at JGI and FungiDB. : Gaston Berger

14.00 - 16.00 Poster sessions CS3-5 and Coffee Break (15h30)

16.00 - 18.40
Concurrent Sessions

 

CS4: Regulatory networks Amphi-theatre Louis Armand Ouest

Chairs: S. Saupe (IBGC, CNRS, France) & L. Glass (UC Berkeley, USA)

 

16.00 - Y.-S. Bahn (Yonsei University, Seoul, South Korea). Systematic functional profiling of patho-biological signalling networks in Cryptococcus neoformans

16.20 - A. Sellam (Université Laval, Québec, Canada). Systematic identification of biological circuits that couple cell growth and divisio in the opportunistic yeast Candida albicans

16.40 - J.-R. Xu (Purdue University, USA). Genome-wide A-to-I RNA editing occurs specifically during sexual reproduction independent of ADAR enzymes

17.00 - M. Brunner (Heidelberg University, Germany). Dynamics of light induced transcription in Neurospora

17.20 - I. Fudal (BIOGER, INRA, France). Transcriptional and chromatin-based control of effector gene expression in plant pathogenic fungus Leptosphaeria maculans

17.40 - S. Wirth (Friedrich Schiller University, Jena, Germany). Sexual development affects volatile production of Schizophyllum commune

18.00 - Ph. Benz (TUM, Friesing, Germany). Unravelling polysaccharide degradation signalling networks in Neurospora crassa

18.20 - T. Pakula (VTT, Espoo, Finland). Quantitative site-specific phosphor-proteomics of Trichoderma reesei signalling pathways upon induction of hydrolytic enzyme production

CS5: Applied genomics and biotechnology Main amphi theatre Gaston Berger

Chairs: M.-N. Rosso (BBF, INRA, France) & A. Martinez (CSIC, Madrid, Spain)

16.00 - E. Master (University of Toronto, Canada). New approaches to uncovering function from fungal genomes

16.20 - R. Cox (Leibniz University, Germany). Investigating and exploiting fungal secondary metabolism

16.40 - B. Henrissat (CNRS, Marseille, France). Carbohydrate-active enzymes in fungal genomes

17.00 - M. Alfaro (Universidad Pública de Navarra, Spain). Comparative, transcriptional and proteomic analysis of secretome in the lignocellulose degrading basidiomycete Pleurotus Ostreatus

17.20 - I. Druzhinina (TU Wien, Austria). Horizontal gene transfers drove the myco-parasite Trichoderma to adapt to saprotrophy and cellulase production

17.40 - T. Vesth (Technical University of Denmark, Denmark). AspMine - Online comparative analysis of Aspergillus genera

18.00
- E. Shelest (HKI, Jena, Germany). CASSIS, a method for promoter-based prediction of secondary metabolite gene clusters in eukaryotic genomes

18.20 - N. Van Peij (DSM, Netherlands). Industrial strain construction: improving the toolbox for faster and more efficient strain engineering

 

CS6: Ecological and population genomics Amphi-theatre Louis Armand Est

Chairs: R. Marmeisse (EM, CNRS, France) & E. Stuckenbrock (MPI, University Kiel, Germany)

16.00 - P. Gladieux (BGPI, INRA, France). Population genomics of endemic and pandemic lineages of the rice blast pathogen

16.20 - N. Corradi (University of Ottawa, Canada). Genome and mating-type organization in the arbuscular mycorrhizal fungi

16.40 - T. Giraud (CNRS, Paris Sud University, France). Identifying candidate effectors using population genomics and by detecting selective sweeps in the plant pathogenic anther-smut fungi

17.00 - S. Branco (Paris Sud University, France). Continental-level population differentiation and environmental adaptation in Suillus brevipes

17.20 - C. Lemaire (Université d'Angers, France). Did domestication of apple tree promoted speciation of its fungal pathogen, Venturia inaequalis?

17.40 - C. Hann-Soden (UC Berkeley, USA). Sympatric speciation by an evolutionary ratchet

18.00 - T. Gabaldon (University of Barcelona, Spain). Impacts of genomic hybridization in fungi

18.20 - R. Vilgalys (Duke University, USA). Functional metagenomics of forest microbiomes

________________________________________

WEDNESDAY 6th APRIL
Main amphi-theatre Gaston Berger


8.45 - 9.30 Keynote Lecture :
P. Bonfante (New Phytologist Lecture) (Torino University, Italia)
Symbionts inside Symbionts: arbuscular mycorrhizal fungi and their intracellular microbiota

09.30 - 11.00 Plenary Session 5: Epigenetics

Chairs: F. Malagnac (Paris-Sud University, France) & M. Freitag (Oregon State University, USA)

09.30 - Y. Liu (UT Southwestern Medical Center, USA). Synonymous but not the same: new codes within genetic codons

10.00 - Z. Lewis (University of Georgia, USA). Heterochromatin is essential for normal chromatin architecture and genome function

10.30 - S. Saupe (IBGC, CNRS, France). Prion amyloid folds in NLR signalling in fungi

11.00 - 11.30 Coffee Break

11.30 - 13.00
Plenary Session 6: Systems and synthetic biology

Chairs: A. Margeot (IFPEN, France) & M. Andersen (Denmark Technical University, Denmark)

11.30 - V. Meyer (TU Berlin, Germany). Aspergillus in synthetic biology – where is it taking us?

12.00 - R. Koszul (Pasteur Institute, France). Redesigning chromosomes to optimize 3D conformation assays

12.30 - U. Mortensen (Technical University of Denmark, Denmark). CRISPR methods for product discovery and fungal cell factory construction

13.00 - 14.00
Lunch

14.00 - 16.00 Poster sessions CS 6-9 and Coffee Break (15h30)

16.00 - 18.40 Concurrent Sessions

 

CS7: Metabolism and physiology Main amphi-theatre Gaston Berger

Chairs: M. Viaud (BIOGER, INRA, France) & H Arst (Imperial College, UK)

 

16.00 - R. Wilson (University of Nebraska, USA). Nutrient sensing and metabolic responses governing rice cell invasion and proliferation by the blast fungus Magnaporthe oryzae

16.20 - O. Lastovetsky (Cornell University, USA). Central roles of lipid metabolism in an intimate fungal-bacterial interaction

16.40
- G. Diallinas (University of Athens, Greece). Genetics and structure of UapA transporter of Aspergillus nidulans reveal that gating elements and homo-dimerization are critical for function and specificity

17.00
- E. Fekete (University of Debrecen, Hungary). Spliceosomal twin introns: their evolution and possible relevance to post-transcriptional regulation

17.20 - A. Brakhage (HKI, Jena, Germany). Bacterial reprogramming of fungi by epigenetic manipulation leads to activation of silent gene clusters

17.40 - J. Strauss (BOKU University, Vienna, Austria). KdmB, an Aspergillus histone H3K4 demethylase, is a genome-wide chromatin regulator and activator of secondary metabolism

18.00 - S. Janevska (WWU Münster, Germany). Two separate key enzymes and two pathway-specific transcription factors are involved in fusaric acid biosynthesis in Fusarium fujikuroi

18.20 - A. Porquier (BIOGER, INRA, France). Specific regulation of botrydial and botcinic acid gene clusters in Botrytis cinerea

CS8: Adaptation to xenobiotics Amphi-theatre Louis Armand Ouest

Chairs: S. Perotto (Torino University, Italia) & G. Scalliet (Syngenta Crop Protection, Switzerland)

16.00 - J. Ruytinx (Hasselt University, Belgium). Mechanisms of metal homeostasis and their adaptation in the ectomycorrhizal fungus Suillus luteus

16.20
- S. Daghino (University of Torino, Italy). Phenotypic and genomic adaptation of the ericoid fungus Oidiodendron maius to heavy metals

16.40 - M. Morel-Rouhier (Lorraine University, France). Evolution of detoxification systems in ligninolytic fungi

17.00
- N. Hawkins (RRES, UK). Mapping the adaptive landscape of azole resistance in Zymoseptoria tritici

17.20
- S. Fillinger (BIOGER, INRA, France). Several mutations of Zymoseptoria tritici field strains lead to MFS1 overexpression and multi-drug-resistance (MDR)

17.40
- M. Dubey (Swedish University of Agricultural Sciences, Sweden). ABC transporters are important for xenobiotic tolerance and biocontrol traits in the fungus Clonostachys rosea

18.00 - K. Pianalto (Duke University, USA). Cell-wall-mediated mechanisms of echinocandin resistance in Cryptococcus neoformans

18.20 - G. Scalliet (Syngenta Crop Protection, Switzerland). Resistance mechanisms to aniline-pyrimidines fungicides in Botrytis cinerea

 

CS9: New tools for fungal biology Amphi-theatre Louis Armand Est

Chairs: S. Baker (PNNL, USA) & V. Vleeshouwers (Wageningen University, Netherlands)

16.00 - M. Seidl (Wageningen University, Netherlands). Mind the gap: Lessons from complete fungal genomes

16.20 - C. Voigt (University of Hamburg, Germany). 3D-Visualization of the fungal cell wall through super-resolution microscopy

16.40 - M. O'Malley (UC Santa Barbara). Deciphering the biomass-degrading behaviour of the anaerobic gut fungi (Neocallimastigales)

17.00 - J. Schiling (Minnesota University, USA). Space-for-time designs to resolve gene regulation and feedback as fungi degrade wood

17.20 - T. Schuetze (TU Berlin, Germany). The use of poly-cistronic gene expression to produce secondary metabolites in Aspergillus niger

17.40 - J. Carere (CSIRO, Brisbane, Australia). Discovery of in planta targets of pathogen enzymes

18.00 - L. Larrondo (Pontifical Universidad Catolica de Chile, Santiago, Chile). Synthetic biology of fungal systems: opto-genetic tools to manipulate gene expression for scientific and artistic purposes

18.20 - M. Legrand (Pasteur Institute, INRA, France). Candida albicans: a model organism for studying Loss-Of-Heterozygosity events in eukaryotes

 

Main amphi-theatre Gaston Berger
________________________________________

18.40 – 19.00 Poster Prizes

Chairs:
S. Kamoun (TSL, UK), B. Horwitz (Technion Institute of Technology, Israel), L. Corrochano (Sevilla University, Spain)

Next ECFG14 Meeting announcement, B. Horwitz

Farewell remarks, M.-H. Lebrun and F. Martin


Gala Trocadero Aquarium, 5 ave Albert du Mun, 75016 Paris

________________________________________

20.00 - 22.00 Cocktail, buffet diner and free visit
22.00 - 24.00 Fungi rock circus

________________________________________